Mogiła ofiar hitleryzmu

24-11-2019 | ,

Mogiła ofiar hitleryzmu

Miejsce wykonania panoramy

Arbeitslager Fünfteichen (obóz pracy Pięć Stawów) powstał jesienią 1943 r. i był jednym z największych spośród 80 podobozów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W obozie przebywało co najmniej 6000 mężczyzn różnych narodowości. Oprócz Polaków, których było najwięcej, więziono tu Żydów (z Polski i Węgier), Francuzów, Belgów, Holendrów, Rosjan, Niemców, Czechów i Chorwatów. Większość więźniów pracowała w wybudowanych w Jelcz zakładach należących do Maschinenfabriken Friedrich Krupp Berthawerk AG, przy produkcji dział kalibru 75mm i 155mm oraz wyrzutni torped lub przy rozbudowie zakładów. Śmiertelność w obozie była bardzo wysoka. Dane szacunkowe mówią o co najmniej 2000 ofiar. 21.01.1945 r. rozpoczęła się piesza ewakuacja ok. 6000 więźniów, których zdziesiątkowana kolumna po czterech dniach marszu dotarła do obozu macierzystego w Gross-Rosen. March pochłonął kolejnych 1000 ofiar. W rewirze AL Fünfteichen pozostawiono około 300 najciężej chorych więźniów, których 23.01.1945 r. wyzwolili żołnierze sowieccy.

Opiekę nad Mogiłą Ofiar Hitleryzmu pełnią uczniowie PSP im. Maratończyków Polskich w Miłoszycach przy wsparciu finansowym Wojewody Dolnośląskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *



— WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE —
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2024 Jelcz-Laskowice.com.pl | Informacje o stronie