Rezerwat Przyrody Łacha-Jelcz
„Rezerwat został utworzony w 1954 roku w celu ochrony naturalnego stanowiska rośliny wodnej – kotewki orzecha wodnego. Pierwotnie zajmował powierzchnię 6,90 ha, w 2014 roku został powiększony do 59,68 ha i objął ochroną całe starorzecze Odry z przylegającym lasem. Celem ochrony rezerwatu jest obecnie „zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych flory i fauny oraz naturalnych procesów sukcesyjnych w ekosystemie starorzecza rzeki Odry.
Dla rezerwatu przyrody ustalono rodzaj – wodny. Ze względu na dominujący przedmiot ochrony jest to rezerwat typu biocenotycznego i fizjocenotycznego, podtypu biocenoz naturalnych i półnaturalnych. Ze względu na główny typ ekosystemu jest to rezerwat wodny, podtypu rzek i ich dolin, potoków i źródeł.
Oprócz kotewki na terenie rezerwatu występuje m.in. salwinia pływająca, kruszczyk szerokolistny, grążel żółty, grzybienie białe, strzałka wodna, niezapominajka błotna.
Obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną”.
(Źródło informacji: Wikipedia)
Miejsce wykonania panoramy
Taka zieleń, że wygląda jak część jakiejś dioramy z Hobbitonu, albo akwarium roślinnego 🙂
Słowo klucz: „kompresja perspektywy” 😉 Ostatnio miałem ciekawy komentarz na „fejsie” od osoby, która nazwała podobne zdjęcie „bzdurą” 😉 , bo przecież w mieście nie ma tylu i tak gęstych drzew 😉
No tak, jak samemu się nie trzymało w rękach aparatu z różnymi ogniskowymi, to nie ma się pojęcia jak różnie potrafi wyglądać to samo miejsce na wide a na tele, przy zachowaniu tego samego kadru.